ISLAM KOSOVA
 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Ajetet e argjerimit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 13
Join date : 29/05/2009

Ajetet e argjerimit Empty
MesazhTitulli: Ajetet e argjerimit   Ajetet e argjerimit Icon_minitime1Sat May 30, 2009 3:38 am

Ajetet e argjerimit


"O ju qe besuat, argjerimi ju eshte bere obligim sikurse qe ishte obligim edhe i atyre qe ishin para jush, keshtu qe te beheni te devotshem. (Jeni te obliguar per) Dite te caktuara, e kush eshte i semure prej jush ose eshte ne udhetim (e nuk argjeroi), atehere ai (le te argjeroj) me vone aq dite. E ata qe i rendon ai (nuk mund te argjerojne), jane te obliguar per konpensim, ushqim (ditor) i nje te varferi e ai qe nga vullneti jep me teper, ajo eshte aq me mire per te. Mirepo, po qe se e dini, argjerimi eshte me i mire per ju. (Ato dite te numuruara jane) Muaji i Ramadanit, qe ne te (filloi te) shpallet Kur'ani qe eshte udherrefyes per njerez dhe sqarues i rruges se drejte dhe dallues (i te vertetes nga genjeshtra). E kush e perjeton prej jush kete muaj, le te argjeroje, ndersa kush eshte i semure ose ne udhetim, le te argjeroje aq dite ne ditet e mevonshme. All-llahu me kete deshiron lehtesim e jo ngarkim per ju. (T'i argjeroni ditet e leshuara me vone) qe te plotesoni numurin , ta madheroni All-llahun per ate se ju udhezoi dhe qe ta falenderoni." (El-Bekare:183-185)

"Neteve te argjerimit u eshte lejuar afrimi te grate tuaja, ato jane prehje per ju dhe ju jeni prehje per ato. All-llahu e di seju e keni mashtruar vetveten, andaj ua pranoi pendimin dhe ua fali gabimin. Tash e tutje bashkohuni me to, dhe kerkoni ate qe ua ka caktuar All-llahu dhe hani e pini derisa qarte te dallohet peri i bardhe nga peri i zi ne agim, e pastaj argjerimin plotesoje deri ne mbremje. E kur jeni te izoluar (ne i'tikafe) ne xhamia , mos iu afroni atyre (per mardhenie intime). Keto jane dispozitat e All-llahut, pra mos i kundershtoni. Ja, keshtu ne kete menyre All-llahu ua sqaron njerezve argumentet e veta qe ata te ruhen." (El-Bekare:187)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://kosova-islam.forumsq.net
 
Ajetet e argjerimit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
kosova-islam :: Islamik :: Ajetet e argjerimit-
Kërce tek: